MMA székház, BP V. Vigadó tér, Vigadó, Makovecz terem 2018. nov 26. 9.18 óráig
Lovász Irén : Népdaléneklés a hagyománypedagógia és a lelkiegészség-nevelés szolgálatában c. előadása a délutáni szekcióban 14 órától. HANGTÁJKÉP koncert a konferencia zárásaként 17 órától!!! km: HORVÁTH KORNÉL és MIZSEI ZOLTÁN
https://www.mma.hu/muveszettel neveles konferencia/content/
https://www.mma.hu/_Konferencia-fuzet
“Dr. Lovász Irén néprajzkutató, népdalénekes, egyetemi docens, a Károli Gáspár Református Egyetem BTK, Művészettudományi és Művészetpedagógiai Tanszékének oktatója a népdaléneklés, a hagyománypedagógia és a lelkiegészség-nevelés szolgálatáról beszélt.
Kifejtette: az ember teste, szelleme és lelke hármas egységet alkot. Már kisgyermekkortól mindhármat fejleszteni kellene. Sajnos csak néhány alternatív pedagógiai irányzat foglalkozik ezzel következetesen. Mai oktatási rendszerünk nagy hibája, hogy minden tudományos érvelés ellenére még mindig a bal agyfélteke jelentős dominanciája érvényesül a jobb rovására. Közoktatásunk okos gyerekeket fejleszt, akik jól számolnak, visszamondják a leckét, pontokat szereznek a felvételire, de a lelkükkel, érzelmi nevelésükkel nem foglalkozunk eleget, és fizikai testüket is elhanyagoljuk. Ez a felbillent egyensúly és megbomlott egység később, kamasz- és felnőttkorban sok lelki és testi baj okozója lesz, amit aztán a természet és a hagyomány helyett klinikai terápiának kell orvosolnia. Előadásában saját élményeket és tapasztalatot osztott meg arról, hogy a dalolás, kivált a népdaléneklés milyen módon alkalmazható napjainkban a hagyománypedagógiában, az identitásépítésben, a zeneterápiában, a lelki egészségnevelésben. Erre a tapasztalatra épül a Gyógyító Hangok című lemezsorozata, a tíz éve működő Dalolóköre, és a pedagógus- továbbképzésben, a drámapedagógia szakképzésben kidolgozott és alkalmazott Hagyománypedagógia kurzusa. Öngyilkos civilizációnkban talán nem késő, hogy visszataláljunk természetes környezetünkbe, közösségeinkbe és természetes túlélési stratégiáinkhoz. Ezek közé soroljuk a kreatív művészeteket, beleértve a népművészetet: táncot, zenét, költészetet és a kézműves mesterségeket is. Az ezekhez való hozzáférést biztosítanunk kell mindenki számára.”